Vastuu.fi
Liity kannatusjäseneksi

Ajankohtaista
Historia
Säännöt
Linkit
Yhteystiedot
Koulutus
English
Projektit
Tervetuloa

Toimintasuunnitelma 2010

Toimintakertomus 2009





Sirkku Kivistö

Psykologimessujen 2009 antia

Kirjoittanut Anni Hovilehto, 29-11-2009


Psykologimessuilla PSV:n toimintaa esiteltiin neljän vapaaehtoisen voimin. Suurimmalle osalle messuvieraista PSV oli yhdistyksenä ennestään jo tuttu, jolloin tarkempaa tietoa jaettiin mm. ajankohtaisista tapah­tumista, kansainvälisistä projekteista ja paikallisryhmätoiminnasta. Pöydän suosituim­maksi artikkeliksi osoittautuivat PSV-Stadin suunnittelemat kangaskassit, joiden tuotto oli 102 euroa. Ilok­semme PSV sai myös uuden kannatusjäsenen. Toivomme että ihmisten mieliin jäi tuntuma siitä, mitä vapaaehtoisuuteen paljolti perustuva PSV tekee. Mieleen saattoi jäädä myös nettiosoite vastuu.fi.

Keräsimme messuvierailta myös ajatuksia siitä, mitä psyykkinen ja sosiaalinen hyvin­vointi merkitsee heille. Vastauksissa nousi esiin mm. ajatuksia omakohtaiseta ja sosiaalisesta hyvin­voinnista, kuvauksia ihmissuhteiden tärkeydestä sekä pohdintaa psykologin roolista hyvin­voinnin edistäjänä. Ohessa otteita vieraskirjasta:


Psygologimessut 26.11.-27.11.2009
Vieraskirjamerkintöjä aiheesta "Mitä psyykkinen ja sosiaalinen hyvinvointi teille merkit­see? 


Se merkitsee tasapainoa, joustavuutta, onnellisuutta, kykyä kestää myös vaikeampia vaiheita ja kuormitusta. Hyvinvoinnin kannalta on tärkeää perusturvallisuus, vanhempien tuki, rakkaus, luot­tamus, toivo"
nainen

Psyykkinen ja sosiaalinen hyvinvointi on minulle mahdollisuus olla rakkaitteni kanssa vain olemas­sa ja elämässä.

Psyykkistä on hyvinvoinnin kannalta oman elämän raamien tasapaino, ilahduttavat ystävät ja tutta­vat ja elämyksiä tarjoava työ ja työelämä.
nainen

I
loa, tasapainoa, hyvää arkea, turvallisuutta, ystäviä... nainen

Se merkitsee onnellisuutta ja tasapainoista elämää. Sen pohjalle on hyvä rakentaa oma elämä...
nainen

Hyvinvoinnin kehittäminen on olennaiselta osin tahtokysymys.
mies

Jotain suhteessa omaan hyvinvointiin merkitsee jatkuvaa surua ja häpeää sisältävän tietoisuuden sietämistä (esim. mikä on tilanne hädänalaisilla alueilla kuten Afganistan) ja sovussa elämistä tääl­lä hyvinvoivien ihmisten keskellä.
mies


...Mikä on tärkeää psyykkisen hyvinvoinnin kannalta?"
On tärkeää, että sota-alueilla elävillä lapsilla on oikeus leikkiin turvallisessa ympäristössä. nainen

Ilmaisee ja toteuttaa sen mitä tahtoo, tekee mielekkäitä asioita, lepoa ja irrottelua oikeassa suhtees­sa, turvallisuutta ihmissuhteissa ja olosuhteissa.nainen

Kun tunnet, miten olet tullut pahoinvoivaksi, oletko silloin jo löytänyt välineen edistää hyvinvointias­i? Riittääkö pelkkä asioiden ja tapojen ylösalaisin tai vastakohdikseen kääntäminen viemään sinua eteenpäin moraalisella tielläsi? Entä he, jotka jakavat nämä ilot kanssasi? mies

Iloa ja vapautta. Ihmissuhteet ja itsensä toteuttaminen. Rakkaus ja aurinko.

Ihana tavata ikituore tuttu! Hyväksi mielenterveystilalle! nainen

Puhutaan itse asiasta: mitä tunnemme ja miksi ja mitä asioille voisi tehdä. Serotoniinin yms. tasa­painosta ja määrästä puhuminen ei ratkaise ongelmaa.nainen

Terveyskeskustyön näkökulma: psyykkisen hyvinvoinnin kannalta tuen saaminen tarvittaessa on tär­keää. Nainen

Jokaisessa yhteisössä psyykkisen hyvinvoinnin parantaminen on asia, joka liittyy läheisesti naisten oikeuksien parantamiseen.

Kuuntelin luennon "henkilökunnan psyykkinen rasittuminen ja Jokelan jälkihoito", jonka piti Nina Lyytinen. Oli mielenkiintoista kuulla, kuinka moninaista jälkihoitotyötä Jokelassa oli järjestetty. Kokonaisuudessaan avuntarvitsijoita tällaisen katastrofin jälkeen on hurjan paljon - satoja. Tulee mieleen, kuinka paljolta inhimilliseltä kärsimykseltä oltaisiin vältytty, jos yksi henkilö, tekijä, olisi saanut tarvitsemaansa psykologista hoitoa silloin kun hän olisi sitä tarvin­nut. Toivottavasti tulevai­suudessa olisi tarvetta vain ennaltaehkäisevälle avulla. Jos kuitenkin vastaavanlaisia katastrofeja vielä joskus tapahtuu, niin Jokelan jälkihoitotyön kokemukset kertovat siitä, että tällaisissa tilan­teissa psykologista tukea ei voi olla liikaa.nainen

Psykologin työtä ei tehdä ilmaitteeksi edes eläkkeellä. nainen

Suvaitsevaisuus on tärkeä. Miten tukea maahanmuuttajia omalla paikkakunnalla.nainen

Turvallinen yhteys toiseen. nainen

Arjen tukeminen rikollisuuden jalkoihin jääneiden maahanmuuttajien kohdalla. Ihminen ihmis­enä kohtaaminen. nainen

Merkintöjä Eija Palosaasaaren luennosta, psykologian osuus kriisiviestinnässä. "Mikki suussa" keskellä työtä, mahdollisuus on sanoa noin kolme lausetta. Eija Palosaaren resepti: 1 1/2 lausetta psykoedukaatiota 1 1/2 lausetta rauhoittamiseen ja toivon luomiseen. Nämä viestit huolestuneelle suurelle yleisölle. nainen

Psykologeillako sosiaalista vastuuta? Sosiaalinen vastuu on sosiaalityöntekijöiden ammatillista eri­tyisaluetta, totesi yksi sossu minulle. mies


Kiitämme messuvieraita mielenkiinnosta ja vieraskirjaamme kirjoittaneita arvokkaista ajatuksista!  Vieraskirja on mukana myös PSV-Stadin monikulttuuris­uusseminaarissa 1.12.
























Näytä arkisto


Palestiina

Libanon

Namibia

Stadi

Jyväskylä

Tampere

Jokaiselle oikeus psyykkiseen hyvinvointiin * PSV vuodesta 1982 * info (at) vastuu.fi